Skarby UNESCOAfryka

Ameryka Północna

Ameryka Południowa

Azja

Europa

Polonica

Fascynujący lew

Home

Witam, nazywam się Jacek Dutkiewicz, urodziłem się 29 lipca 1934 roku. Mieszkam w Lublinie. Jestem emerytowanym profesorem mikrobiologii i, ciągle jeszcze, podróżnikiem.

Moja córka - Dorota Dutkiewicz - od 1998 r. prowadzi Fundację na Rzecz Osób Niepełnosprawnych "Tacy sami".

Zapraszam Wszystkich Internautów do odwiedzenia galerii zdjęć podróżniczych.

Podróżowanie i fotografowanie, nieodłącznie ze sobą zespolone, stanowią moje hobby od czasów szkoły średniej i sięgają roku 1950. Od roku 1968, a więc od ponad 50 lat, utrwalam swoje obserwacje i wrażenia z podróży po Polsce i różnych krajach świata w formie kolorowych slajdów wykonywanych naprzód techniką analogową (kolejno aparatami Exa i Canon), a od roku 2005 – techniką cyfrową (kolejno aparatami Minolta i Olympus).

Przez kilkanaście lat (1991-2004), oprócz zdjęć wykonanych aparatami fotograficznymi, kręciłem również filmy wideo, kolejno za pomocą kamer Panasonic i Sony. W tej sytuacji, kiedy z różnych przyczyn nie dysponowałem zdjęciami z aparatu fotograficznego, uzyskiwałem potrzebną klatkę z kamery wideo, niestety o niższej rozdzielczości. Pozytywną stroną tej techniki było natomiast to, że w ten sposób otrzymywałem zdjęcia ulotnych, krótkotrwałych chwil, na przykład takich jak pojawienie się na moment rzadkiego zwierzęcia, bardzo trudnych do uchwycenia zwykłym aparatem fotograficznym w czasach, kiedy robiłem te zdjęcia.

Zdjęcia uporządkowałem w czterech grupach tematycznych: Skarby UNESCO; Góry Polski i Świata; Polonica; Fascynujący Lew. W pierwszej grupie znalazły się zdjęcia obiektów z prestiżowej listy Dziedzictwa Kulturowego i Przyrodniczego UNESCO, do których udało mi się dotrzeć.

Tworzenie galerii rozpoczęliśmy 24 kwietnia 2018 r. Ze względu na niemałą skalę przedsięwzięcia, pewnie dość długo będzie to "strona w budowie". Ale przecież Kraków też nie od razu zbudowano...

Obecnie zapraszam Państwa do oglądania zdjęć z Afryki, Ameryki Północnej i Ameryki Południowej, Azji oraz znacznej części zdjęć z Europy. Można już też podziwiać lwy.

Przeważająca większość obiektów z listy UNESCO stanowi zarazem atrakcję turystyczną najwyższej klasy, zapewniającą niezapomniane przeżycia estetyczne. Tym niemniej, ze względu na bardzo rygorystyczne kryteria kwalifikacji, wiele superatrakcyjnych rezerwatów przyrody i zabytków kultury pozostaje poza tą listą. Mając to na uwadze, w przypadku prawie każdego z prezentowanych krajów, utworzyłem (obok katalogów z poszczególnymi obiektami z listy UNESCO) również katalog Inne Interesujące Miejsca (iim), w którym znajdują się zdjęcia różnych atrakcyjnych obiektów (a czasem ludzi), które dotąd nie znalazły się na omawianej liście. Starałem się przy tym przestrzegać reguły, aby liczba zdjęć w katalogu iim nie przekraczała sumarycznej liczby zdjęć obiektów UNESCO. Nieliczne wyjątki tylko potwierdzają tę regułę.

Wszystkie zdjęcia wystawione w mojej galerii wykonałem sam. Nieliczne zdjęcia, na których figuruję ja sam na tle różnych obiektów, zostały wykonane przez moich Przyjaciół lub Członków Rodziny moimi aparatami i przy moich nastawach, a zatem można je zakwalifikować też jako zdjęcia autorskie. Wiedząc, że liczne grono turystów pragnie wiedzieć jak najwięcej o zwiedzanych obiektach (sam należę do tej grupy), starałem się w podpisach zdjęć umieścić jak największą liczbę stosownych informacji, takich jak data powstania zabytków, wysokość szczytów górskich, nazwy łacińskie zwierząt i roślin. W przypadku wystawienia wielu zdjęć określonego obiektu (lub grupy obiektów) zamieszczałem stosowne informacje pod pierwszym slajdem poświęconym danemu obiektowi.

Zwiedzający galerię mogą bez ograniczeń kopiować zdjęcia na swój prywatny użytek. Publikacja zdjęć w formie papierowej lub elektronicznej jest również dozwolona, pod warunkiem zachowania moich praw autorskich poprzez umieszczenie pod zdjęciem informacji "fot. Jacek Dutkiewicz". Na ogół publikacja będzie wymagała otrzymania zdjęcia o wyższej rozdzielczości w porównaniu z wystawioną kopią. Zainteresowanych proszę o kontakt: jadut777@onet.eu


Projekt graficzny galerii i realizacja: Maria Czubek